Poľský Gambit

Autor: Hubert Kowal | 3.10.2018 o 7:30 | Karma článku: 1,30 | Prečítané:  427x

V období veľkých zmien v európskej politike si Varšava vybrala veľmi špecifickú diplomatickú stratégiu.

 

Pravá a spravodlivá politika

Odkedy v októbri roku 2015 parlamentné voľby vyhrala koalícia pravicových strán pod vedením strany Právo a Spravodlivosť, prežila poľská zahraničná politika veľkú transformáciu. Konflikt s Európskou úniou týkajúci sa dodržiavania právneho štátu v Poľsku, zanechal veľkú škvrnu na diplomatickej reputácii Varšavy v Európe.

Spor s Izraelom týkajúci sa novelizácie zákona o Ústave pamäti národa, spôsobill dočasné ochladenie vzťahov medzi Varšavou, Tel Avivom a Washingtonom.

Vzťahy s Ruskom sú už roky veľmi chladné a nacionalistická rétorika vlády týkajúca sa katastrofy vládneho špeciálu v meste Smolensk ešte viac pohoršuje vzťahy medzi Varšavou a Moskvou.

Poľská diplomacia za posledné roky utrpela mnoho prehier, ale situácia sa začína meniť, bude ale Poľsko schopné chopiť sa príležitosti?

Úspech Iniciatívy Trojmoria

Jedným z úspešnejších rozhodnutí poľskej diplomácie bolo vytvorenie iniciatívyTrojmoria, ktorá tvorí diskusné fórum pre východné krajiny EÚ. Spočiatku nebola iniciatíva príliš úspešná, ale summity vo Varšave a Bukurešti priniesli veľký pokrok.

Mnoho infraštruktulárnych a ekonomických projektov získalo priestor na realizáciu. Zaujimavým faktom je podpora pre iniciatívu zo strany nemeckej vlády a ochotnosť nemeckého členstva v poľskej iniciatíve. čo je ukazovatelom toho že poľsko-nemecké vzťahy nie sú až tak zlé ako považuje verejná mienka. Napriek tomu že Trojmorie je relatívne novou iniciatívou, ktorej budúci rozvoj môže pomôcť Varšave získať viacero spojencov v regióne.

Zmarená európska príležitosť

S blížiacim sa tieňom Brexitu v rámci európskych štruktúr sa začal pretek o zastúpenie pozície Spojeného Kráľovstva ako jedného z lídrov EÚ. Vzhľadom na veľkosť populácie a polohu vo východnej časti EÚ malo Poľsko príležitosť získať významnú pozíciu v Európskej politike. Kontroverzie spojené so sporom v oblasti poľskej justície spôsobili, že Varšava bola cez dlhé obdobie na okraji diania európskej politiky. Ale teraz, keď je pozornosť EÚ zameraná na situáciu v Maďarsku a čiastočne aj v Rumunsku, téma poľskej justície pomaly tíchne. Zaujimavé sú taktiež vyjadrenia poľského prezidenta Andrzeja Dudu, považovaného za reprezentanta umierneného krídla vladnúcej strany o tzv. ”imaginárnej štruktúre”, ktoré svedčia o tom, že Pravo a Spravodlivosť sa chce dištancovať od EÚ. Vyzerá na to že Pravo a Spravodlivosť považuje Europskú úniu, iba ako prostriedok na získanie financií a nespája s ňou žiadne ambiciózne politické plány.

Východné fiasko

Poľská diplomacia na východe Európy za posledné roky nebola príliš úspešná. Od čias poľsko-švédskej iniciatívy Východného partnerstva už prešlo takmer 10 rokov. Vzťahy medzi nacionalistickými vládami Poľska a Ukrajiny sú v tragickom stave. Na stretnutiach vysokých predstaviteľov sa namiesto ekonomickej a vojenskej spolupráci proti Rusku debatuje o exhumáciach poľských obetí volynskej genocídy. Vzťahy s Bieloruskom sa za posledné roky zlepšili, ale nemožno hovoriť o významnom pokroku. Minsk stále obieha v moskovskej oblasti vplyvu. Jediný výrazný pokrok sa poľskej diplomacií podarilo dosiahnúť iba v trojmiliónovej Litve. Spoločné záujmy v rámci Trojmoria a vzťahov voči Rusku výrazne posilnili vzťahy týchto dvoch krajín, zabudajúc na komplikovanú históriu poľsko-litovských vzťahov.

Spojenec za Atlantikom

Dôležitým diplomatickým úspechom poľskej vlády bolo získanie spojenca v podobe amerického prezidenta Donalda Trumpa. Aj keď milé slová, ktoré si prezidenti oboch krajín pravidelne vymieňajú znejú pekne v nacionalistických novinách, spojenectvo Poľska a Spojených Štátov je čisto pragmatickým javom. V situácii, kde sú Francúzsko a Nemecko stále viac anti-americky nastavené a Spojené Kráľovstvo odchádza z európských štruktúr sa Poľsko stáva jediným významným spojencom USA v rámci EÚ.

Existujú dve hlavné osi poľsko-americkej spolupráce. Prvou je vojenská spolupráca, druhou je energetická politika. Napriek pro-ruskému nastaveniu amerického prezidenta Donalda Trumpa sa stála americká vojenská prítomnosť v Poľsku stáva reálnou možnosťou. Dobré vzťahy odzrkadluje taktiež nákup raketového systému ochrany Patriot poľskou armádou.

Otázka energetiky je ďalším bodom, kde sa stretavajú poľské a americké záujmy. Poľsko skrz terminál v mesteŚwinoujście dováža americký skvapalnený plyn, s cieľom diverzifikácie energetických zdrojov. Počas nedávnej návštevy poľského prezidenta Andrzeja Dudu vo Washingtone, jednou z hlavných tém boli práve rokovania o spoločnom bojkote voči výkonavateľom Nordstream 2. Napriek tomu že osud možných sankcií voči vykonávateľom plynovodu je neistý, Varšava považuje nedávne stretnutie lídrov Poľska a USA za obrovský úspech.

Suma sumárum

Vývoj poľskej zahraničnej politiky je veľmi otázny. Právo a Spravodlivosť sa rozhodla si stanoviť za prioritu rozvoj vzťahov so Spojenými Štátmi. Ako oceňujete praktizovanie zahraničnej politiky sústredenej na motívoch regionálnej spolupráce a spojenectve s krajinou položenou tisíce kilometrov smerom na západ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE MIKULÁŠ DZURINDA

Brexitovú partiu možno vyhrať obeťou dámy (píše Mikuláš Dzurinda)

Pat môžu vyriešiť predčasné voľby.

Komentár Petra Schutza

Bol to taký nijaký rok

Nič paradigmatického nás nečaká. Výnimkou by azda mohla byť nová Kiskova strana. Ak bude.


Už ste čítali?