Poľský Gambit

Autor: Hubert Kowal | 3.10.2018 o 7:30 | Karma článku: 1,30 | Prečítané:  434x

V období veľkých zmien v európskej politike si Varšava vybrala veľmi špecifickú diplomatickú stratégiu.

 

Pravá a spravodlivá politika

Odkedy v októbri roku 2015 parlamentné voľby vyhrala koalícia pravicových strán pod vedením strany Právo a Spravodlivosť, prežila poľská zahraničná politika veľkú transformáciu. Konflikt s Európskou úniou týkajúci sa dodržiavania právneho štátu v Poľsku, zanechal veľkú škvrnu na diplomatickej reputácii Varšavy v Európe.

Spor s Izraelom týkajúci sa novelizácie zákona o Ústave pamäti národa, spôsobill dočasné ochladenie vzťahov medzi Varšavou, Tel Avivom a Washingtonom.

Vzťahy s Ruskom sú už roky veľmi chladné a nacionalistická rétorika vlády týkajúca sa katastrofy vládneho špeciálu v meste Smolensk ešte viac pohoršuje vzťahy medzi Varšavou a Moskvou.

Poľská diplomacia za posledné roky utrpela mnoho prehier, ale situácia sa začína meniť, bude ale Poľsko schopné chopiť sa príležitosti?

Úspech Iniciatívy Trojmoria

Jedným z úspešnejších rozhodnutí poľskej diplomácie bolo vytvorenie iniciatívyTrojmoria, ktorá tvorí diskusné fórum pre východné krajiny EÚ. Spočiatku nebola iniciatíva príliš úspešná, ale summity vo Varšave a Bukurešti priniesli veľký pokrok.

Mnoho infraštruktulárnych a ekonomických projektov získalo priestor na realizáciu. Zaujimavým faktom je podpora pre iniciatívu zo strany nemeckej vlády a ochotnosť nemeckého členstva v poľskej iniciatíve. čo je ukazovatelom toho že poľsko-nemecké vzťahy nie sú až tak zlé ako považuje verejná mienka. Napriek tomu že Trojmorie je relatívne novou iniciatívou, ktorej budúci rozvoj môže pomôcť Varšave získať viacero spojencov v regióne.

Zmarená európska príležitosť

S blížiacim sa tieňom Brexitu v rámci európskych štruktúr sa začal pretek o zastúpenie pozície Spojeného Kráľovstva ako jedného z lídrov EÚ. Vzhľadom na veľkosť populácie a polohu vo východnej časti EÚ malo Poľsko príležitosť získať významnú pozíciu v Európskej politike. Kontroverzie spojené so sporom v oblasti poľskej justície spôsobili, že Varšava bola cez dlhé obdobie na okraji diania európskej politiky. Ale teraz, keď je pozornosť EÚ zameraná na situáciu v Maďarsku a čiastočne aj v Rumunsku, téma poľskej justície pomaly tíchne. Zaujimavé sú taktiež vyjadrenia poľského prezidenta Andrzeja Dudu, považovaného za reprezentanta umierneného krídla vladnúcej strany o tzv. ”imaginárnej štruktúre”, ktoré svedčia o tom, že Pravo a Spravodlivosť sa chce dištancovať od EÚ. Vyzerá na to že Pravo a Spravodlivosť považuje Europskú úniu, iba ako prostriedok na získanie financií a nespája s ňou žiadne ambiciózne politické plány.

Východné fiasko

Poľská diplomacia na východe Európy za posledné roky nebola príliš úspešná. Od čias poľsko-švédskej iniciatívy Východného partnerstva už prešlo takmer 10 rokov. Vzťahy medzi nacionalistickými vládami Poľska a Ukrajiny sú v tragickom stave. Na stretnutiach vysokých predstaviteľov sa namiesto ekonomickej a vojenskej spolupráci proti Rusku debatuje o exhumáciach poľských obetí volynskej genocídy. Vzťahy s Bieloruskom sa za posledné roky zlepšili, ale nemožno hovoriť o významnom pokroku. Minsk stále obieha v moskovskej oblasti vplyvu. Jediný výrazný pokrok sa poľskej diplomacií podarilo dosiahnúť iba v trojmiliónovej Litve. Spoločné záujmy v rámci Trojmoria a vzťahov voči Rusku výrazne posilnili vzťahy týchto dvoch krajín, zabudajúc na komplikovanú históriu poľsko-litovských vzťahov.

Spojenec za Atlantikom

Dôležitým diplomatickým úspechom poľskej vlády bolo získanie spojenca v podobe amerického prezidenta Donalda Trumpa. Aj keď milé slová, ktoré si prezidenti oboch krajín pravidelne vymieňajú znejú pekne v nacionalistických novinách, spojenectvo Poľska a Spojených Štátov je čisto pragmatickým javom. V situácii, kde sú Francúzsko a Nemecko stále viac anti-americky nastavené a Spojené Kráľovstvo odchádza z európských štruktúr sa Poľsko stáva jediným významným spojencom USA v rámci EÚ.

Existujú dve hlavné osi poľsko-americkej spolupráce. Prvou je vojenská spolupráca, druhou je energetická politika. Napriek pro-ruskému nastaveniu amerického prezidenta Donalda Trumpa sa stála americká vojenská prítomnosť v Poľsku stáva reálnou možnosťou. Dobré vzťahy odzrkadluje taktiež nákup raketového systému ochrany Patriot poľskou armádou.

Otázka energetiky je ďalším bodom, kde sa stretavajú poľské a americké záujmy. Poľsko skrz terminál v mesteŚwinoujście dováža americký skvapalnený plyn, s cieľom diverzifikácie energetických zdrojov. Počas nedávnej návštevy poľského prezidenta Andrzeja Dudu vo Washingtone, jednou z hlavných tém boli práve rokovania o spoločnom bojkote voči výkonavateľom Nordstream 2. Napriek tomu že osud možných sankcií voči vykonávateľom plynovodu je neistý, Varšava považuje nedávne stretnutie lídrov Poľska a USA za obrovský úspech.

Suma sumárum

Vývoj poľskej zahraničnej politiky je veľmi otázny. Právo a Spravodlivosť sa rozhodla si stanoviť za prioritu rozvoj vzťahov so Spojenými Štátmi. Ako oceňujete praktizovanie zahraničnej politiky sústredenej na motívoch regionálnej spolupráce a spojenectve s krajinou položenou tisíce kilometrov smerom na západ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?