Estónsky zázrak-vzor pre Slovensko?

Autor: Hubert Kowal | 8.10.2018 o 7:30 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  1204x

Estónsko prežilo veľkú ekonomickú transformáciu, ktorá priniesla krajine prosperitu. Môže sa táto sotva milionová krajinka stať vzorom pre Slovensko?

 

Krutá realita

Estónsko sa stalo súčasťou Sovietskeho zväzu v júni roku 1940. Podobne ako v iných častiach sovietskeho impéria, ekonomický systém v Estónsku výrazne spomalil rozvoj a inovácie. Keď v roku 1991 krajina získala späť svoju nezávislosť, jej stav bol tragický.

Obrovská inflácia a ekonomická závislosť na Ruskej federácii spôsobila radikálny pokles životnej úrovne. Základné potraviny ako chlieb a mlieko boli na prídel, krajina mala zdieľať osud Ukrajiny, Moldavska, alebo Bieloruska. Našťastie sa tento scenár nestal realitou.

Človek s víziou

Prvé slobodné voľby v roku 1992 spečatili moc Marta Laara. Laarová vláda si stanovila za prioritu vyriešiť najviac akútne problémy krajiny a pripraviť jej cestu do úspešnej budúcnosti.

Hlavnou prioritou bolo riešenie menovej otázky, ruský rubeľ nemal žiadnu reálnu hodnotu. Estónsko ako prvé z bývalých republík Sovietskeho zväzu zaviedlo svoju vlastnú menu - kroonu. Aby zabezpečili novú menu pred osudom rubľa, kurz kroony bol naviazaný na nemeckú marku a nemožné bolo dotlačenie ďalších peňazí bez zväčšenia štátnych rezerv práve v nemeckých markách.

Po úspešnom vyriešení otázky menovej politiky sa vláda mohla sústrediť na transformáciu ekonomického systému. Viac ako 95 percent podnikov v krajine bolo vlastnených štátom. Časť sa vrátila k svojim pôvodným vlastníkom, zvyšná časť bola expresne privatizovaná. Mnohé štátne podniky, ktoré mali monopol na estónskom trhu, boli rozdelené a následne privatizované.

Pravdivý úspech transformácie z rokov 1992-1994 je pochopenie, že divoká privatizácia musí ísť spolu so zachovaním princípu právneho štátu. Zaistená bola sloboda vlastníctva, ktorá bola kľúčom pre získanie mnohých zahraničných investícii.

Poslednou z veľkých reforiem bola zavedenie rovnej dane. Všeobecná nízka úroveň zdanenia v kombinácii s mechanizmom blokujúcim zvýšenú infláciu prinútila vládu k rozumnejšiej rozpočtovej politike.

Európsky Silicon Valley

Reformy vlády Marka Laara zaistili Estónsku úspešný štart. Narozdiel od Litvy a Lotyšska, Estónsko sa ekonomicky priklonilo k škandinávskym krajinám. Fínske a švédske investície sa začali vlievať do krajiny, podobne ako investície zo západnej Európy. Malé množstvo ekonomických regulácii, právny štát a relatívne nízke dane spôsobili rapídny rozvoj ekonomickej a životnej úrovne krajiny. Estónsko spolu s Litvou a Lotyšskom získali prezývku baltských tigrov, práve kvôli svojím úspechom v rámci rozvoja.

Estónsko využilo svoju situáciu na rozvoj inovácii. Krajina odmietla prevziať starú telefonickú sieť od Fínska, namiesto toho krajina začala tvoriť vlastnú. Podobne bolo s prístupom k internetu. Už v roku 1998 mala každá škola v Estónsku prístup k internetu. V roku 2000 bol dokonca prístup k internetovej sieti vyhlásený za ľudské právo.

Estónsko sa rozhodlo urobiť ďalší krok. Začala sa realizácia koncepcie e-vlády. Priebehom rokov sa podarilo zaviesť mnohé programy uľahčujúce život občanom krajiny. Národná školská a zdravotnícka databáza zjednodušila byrokratické procesy spojené s tými inštitúciami. Daňové priznanie je  možné urobiť na počítači za pár minút. Počas volieb ľudia môžu hlasovať cez internet vďaka rozvinutému občianskému preukazu. Napriek obrovskému pokroku estónsky ekonomický model nie je perfektný.

Nedokonalosti

Veľkou prekážkou pre rozvoj Estónska je jeho východný sused, Rusko. Etnickí Rusi obývajúci krajinu od sovietskych čias sú predmetom sporu medzi Talinnom a Moskvou. Stupňujúce sa napätie v roku 2007 spôsobilo radikálnu odpoveď Moskvy. Ruskí hackeri začali svoju ofenzívu na internetovú vládu Estónska, krajina sa úplne zastavila. Vláda stratila kontrolu nad školstvom, zdravotníctvom a ďalšími sektormi vlády. Práve tento útok uvedomil Estóncov o potrebe ochrany svojho systému, ktorý sa môže bez dostatočnej ochrany otočiť proti nim.

Ďalšou skúškou pre Estónsko bola veľká kríza z rokov 2008-2009. Ekonomika závislá na zahraničných investíciách veľmi silno pocítila následky krízy. Vláda narozdiel od iných krajín namiesto zvyšovania daní zredukovala svoje náklady. Tisíce ľudí bolo prepustených zo štátneho sektoru. Nezamestnanosť sa vyšplhala na rekordných 19 percent. Estónsko bolo jednou z krajín v Európe, ktoré boli najviac postihnuté krízou.

Inovácie liekom na všetko

Estónska ekonomika sa zotavila v expresnom tempe. Kríza však priniesla neočakávaný vedľajší efekt. Tisíce ľudí, ktorí stratili svoju prácu počas finančnej krízy, začali zakladať svoje vlastné firmy. Jedno z najlepších podnikateľských prostredí na svete spôsobilo to, že Estónsko sa stalo krajinou start-upov.

Najviac ambicióznym projektom spojeným s e-vládou bolo spustenie programu e-pobytu koncom roka 2014. Tento program umožňuje ľuďom z celého sveta sa stať virtuálnymi občanmi Estónska. Aj keď nemajú plné občianske práva, e-pobyt im umožňuje otvoriť si svoju vlastnú firmu alebo bankový účet v Estónsku. Práve negatívny populačný rast patrí medzi najväčšie problémy estónskej ekonomiky a e-pobyt mal byť riešením tejto otázky.

Suma Sumárum

Estónsky ekonomický model môže byť vzorom pre Slovensko. Kombinácia vysokej úrovne inovácie s transparenciou podnikateľského prostredia a nízkymi daňami priniesla Estónsku prosperitu. Prostredie Estónska a Slovenska je veľmi podobné, dekády sovietskej nadvlády priniesli krajinám veľkú ujmu na ekonomike.

Slovensko má tisíce zdatných mladých ľudí, ktorých sen o vlastnom biznise je každodenne konfrontovaný reguláciami, byrokraciou a vysokou úrovňou zdanenia. Možnosti ponúkané estónskou e-vládou sú zatiaľ iba nepodareným snom politikov vládnej koalície. Aký je váš názor na estónsky model? Je ho možné aplikovať na Slovensku?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?