Podnestersko- Posledný tieň sovietskeho impéria

Autor: Hubert Kowal | 22.10.2018 o 7:30 | (upravené 22.10.2018 o 13:33) Karma článku: 1,59 | Prečítané:  578x

Mladá neuznávaná republika sa aj dnes stretáva s mnohými otázkami, ktorých riešenie je momentálne nedosiahnuteľné.

 

Úroveň života v Podnestersku

Úroveň života v Podnestersku je na európske štandardy veľmi nízka, podobne ako v Moldavsku. Platy obyčajných obyvateľov sa pohybujú v rozmedzí 150 až 200 amerických dolárov. Reálne tieto financie neumožňujú viesť normálny život v krajine.

Jedinou výhodou života v krajine je prístup k lacnému vzdelaniu a zdravotníctvu na relatívne dobrej úrovni. Mnohí ľudia, ktorí sa rozhodli zostať v krajine, sú schopní sa uživiť iba kvôli podpore svojej rodiny pracujúcej v Rusku, na Ukrajine, alebo v krajinách Európskej únie.

Napriek tomu že v Podnestersku začiatkom 90-tych rokov prebehla trhová reforma situácia sa výrazne nezlepšila. Práve obdobie privatizácie, podobne ako na Ukrajine, Rusku alebo v Moldavsku, spôsobilo získanie obrovskej moci malej skupinke ľudí, ktorí získali prezývku oligarchov. Tak začal svoju kariéru Viktor Gushan, človek, ktorý môže o sebe povedať, že vlastní Podnestersko.

Enigmatický Sheriff

Oligarchický sen Viktora Gushana sa začal krátko po vojne o nezávislosť. Spolu so svojím kolegom z tajných služieb Iľjom Kazmalym začal podnikať v novovzniknutom súkromnom sektore s požehnaním od prezidenta Smirnova. Priebehom rokov vďaka aliancií s vládou (hlavne v oblasti tunelovania štátnych peňazí) firma Sheriff postupne expandovala na ďalšie sektory malého domestického trhu. Dnes podniku patria mnohé supermarkety, čerpacie stanice, závod na výrobu koňaku, pekárne, telekomunikačná spoločnosť, ba dokonca aj televízna stanica a futbalový klub.

Vďaka monopolnej pozícii na podnesterskom trhu sa Sheriff postupne začal viac a viac angažovať do politického diania krajiny. Iľja Kazmaly veľmi radostne podporil začiatkom nového tisícročia novú politickú stranu Obrodenie, vďaka ktorej získal poslanecký mandát.

Igor Smirnov si  príliš neskoro uvedomil, že dal oligarchom príliš veľkú moc. Napriek tomu, že prezident obvinil Gushana, Kazmanyho a Shevchuka z pokusu o vlastizradu a zjednotenie s Moldavskom, pozícia Sheriffa už bola príliš silná. Viktor Gushan získal ešte silnejšiu pozíciu v krajine po prehre Smirnova v prezidentských voľbách v roku 2011.

Podnesterský súboj titanov

Nový prezident Podnesterska Yevgenii Shevchuk, dávny spojenec Gushana a Kazmalyho, sa snažil pokračovať v tom, čo začal Smirnov, čiže v zničení pozícii oligarchie v krajine. Snahy prezidenta Shevchuka boli konfrontované s realitou. Vojna na Ukrajine, ”krádež miliardy” v Moldavsku spolu s embargom EÚ  uvaleným na Rusko, ktoré výrazne oslabilo ruský rubeľ malo veľmi negatívny vplyv na Podnestersko.

Podnesterská ekonomika, založená na exporte produktov ťažkého priemyslu, veľmi silno pocítila následky kríz v okolitých krajinách. Rozpočet krajiny bol v tragickom stave. Jediným riešením bolo zníženie nákladov na dôchodky a sociálne služby pre drasticky starnúcu krajinu. Sheriff získal ideálnu príležitosť zbaviť sa svojho najväčšieho politického oponenta.

Aktívna kampaň Krasnoselského, kandidáta Odrodenia na post prezidenta v roku 2011 spôsobila veľký pokles podpory pre Shevchuka. Finálne sa Vadim Krasnoselsky v roku 2016 stal tretím prezidentom Podnesterska a prvou bábkou pod absolútnou kontrolou oligarchie.

Tieto udalosti spôsobili to, že polmiliónovej krajine vládne firma, ktorá je od svojho vzniku obviňovaná za tunelovanie rozpočtu, systematicku elimináciu svojej obchodnej a politickej konkurencie a vedenie  politickej propagandy prostredníctvom svojej televíznej stanice.

Podnesterský exodus

Podobne ako v Moldavsku, tisíce ľudí každoročne odchádza z krajiny, abynašli lepší život v zahraničí. Niektorí tam odchádzajú aby pomohli svojej rodine, mnohí odchádzajú a nikdy sa nevrátia. Komplikovaná situácia Podnesterska na medzinárodnej úrovni je zároveň pomocou a prekážkou pre ekonomickú migráciu. Veľkým problémom je to, že podnesterské doklady sú len v čiastočne uznavaných republikách Abcházska a Južného Osetska. Práve táto situácia núti miestnych obyvateľov vybaviť si občianstvo jednej z okolitých krajín. Najčastejším výberom je ruské občianstvo, veľkú popularitu majú taktiež občianstva Ukrajiny a Moldavska. Mnohí Podnesterci sa pokúšajú obísť systém žiadajúc o občianstvo niektorých členských krajín EÚ ako napríklad Bulharska a Litvy, odvolávajúc sa na svoj etnický pôvod.

Osobne som sa počas mojej návštevy Podnesterska stretol so staršou ženou,  ktorá využila systém a napriek tomu, že drvivú väčšinu svojho života žila v Tiraspole, získala litovské občianstvo. Táto žena vlastnila aj občianstvo Ruskej federácie z ekonomických dôvodov. Podobné príbehy sú súčasťou každodenného života v Podnestersku. Desiatky tisíce Podnestercov pracuje v Moskve alebo v Petrohrade, aby podporovali svoje rodiny väčšinou nelegálnou prácou.

Podnesterská identita

Existuje vlastne niečo také ako podnesterská identita? Mnohí tvrdia, že separátna podnesterská identita neexistuje a podnesterská a ruská identita sú identické. Ja si dovolím povedať niečo iné. Po mojej krátkej skúsenosti s mladšími aj staršími  podnestercami tvrdím, že sa začina tvarovať národnostná identita Podnesterska. Aj keď vzťah obyvatelov Podnesterska k Ruskej Federácii je stále veľmi silný, situácia sa začína meniť. Nová generácia Podnestercov, podobne ako ich rovesníci v Moldavsku, je veľmi apatická.

Napriek tomu, že na uliciach Tiraspolu, Bendier a mnohých iných miest a obcí Podnesterska je stále prítomná sovietská propaganda, myslenie ľudí sa zmenilo. Mladých nezaujíma ideológia, ale pozerajú sa na všetko z pragmatického pohľadu. Pokiaľ im Kišiňov ponúkne lepšie vysokoškolské vzdelanie ako Rusko, idú študovať do Kišiňova a vice versa. Ľudia sa začínajú stále viac a viac stotožňovať z miestom ako z etnikom. Vzdelávanie v Podnestersku prebieha v ruštine, ukrajinštine a v moldavskom jazyku. Aj keď vláda je podozrievaná o diskrimináciu škôl, ktoré namiesto cyrilického abecedy použivajú latiku, Podnestersko je relatívne multikulturárne.

Suma sumárum

Situácia v Podnestersku, podobne ako v Moldavsku je veľmi komplexná. Roky politických manévrov a politických kríz spôsobili nárast politickej apatie občanov, ktorí už prestávajú byť lojálny voči Kišiňovu alebo Moskve. Ideológiu a podporu pre jednu zo strán zastúpila obyčajná ľudská túžba po normálnom živote. Podnesterská vláda nie je schopná zabezpečiť ekonomický rozvoj a úroveň života v krajine.

Podnestersko je momentálne závislé od skupinky oligarchov a finančnej podpory Ruska. Nevyzerá na to, že v najbližších rokoch sa táto smutná realita zmení.

 

Chcel by som vás pozvať na novú facebook stránku môjho blogu, ktorá vznikla ako nástroj interakcie medzi mnou a čitatelmi. Budete mať taktiež možnosť reálne rozhodovať o témach nových článkoch v anketách na práve tejto stránke.

Úprava z 22.10.2018, 13:33 sa týkala opravy gramatických chýb
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?