Quo vadis slovenská justícia?

Autor: Hubert Kowal | 26.10.2018 o 7:30 | (upravené 26.10.2018 o 8:31) Karma článku: 1,51 | Prečítané:  535x

Slovenský justičný systém patrí medzi najmenej dôverované systémy v rámci krajín EÚ. Či je možné z problematickej situácie v slovenskej justícii obviňovať iba politikov?

 

Smutná realita

Dôvera Slovákov v justičný systém je nanešťastie veľmi nízka. Väčšia dôvera v spravodlivé súdnictvo existuje dokonca aj v Maďarsku a Poľsku, kde je nezávislosť súdnictva výrazne ohrozená. Mnohé prieskumy (napr. Eurobarometer) naznačujú, že sudcovia na Slovensku majú povesť skorumpovaných byrokratov. Bohužiaľ, tento názor má svoje odzrkadlenie v realite. Podľa Transparency International Slovensko za posledné štyri roky nedosiahlo žiadny väčší pokrok v boji proti korupcii. Z našich susedov sú na tom horšie iba Maďari a Ukrajinci.

Najmä politici čelia obvineniam z nefunkčného justičného systému.

Napriek tomu, že politika je najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim dnešnú situáciu v justícii, veľmi dôležitými faktormi je aj postavenie niektorých médii a mentalita Slovákov.

Post-sovietska mentalita

Jedným z najdôležitejších faktorov, o ktorom by sa dalo napísať desiatky vedeckých prác, je mentalita obyvateľov Slovenska.

Slovensko, podobne ako iné krajiny stredo-východnej Európy, zažilo na vlastnej koži krutosť socialistického režimu. Filozoficko-psychologické doktríny socialistických vladárov spôsobili výraznú zmenu spôsobu myslenia populácie. Tento jav je dnes známy ako Homo Sovieticus.

Obyvatelia celého východného bloku sa stávali priebehom dekád stále viac apatickí a ignorantní. Bohužiaľ, táto mentalita sa z veľkej časti zachovala aj dodnes. Veľká časť populácie sa nezaujíma o dianie v štáte. Mnohí nevidia zmysel v boji o lepšiu budúcnosť, lebo veria v to, že nie sú schopní nič ovplyvniť.

Práve táto ignorácia je kľúčom k dnešnej situácii, kde státisíce Slovákov nedôveruje v slovenskú justíciu. Jedným z najdôležitejších faktorov aby sme mohli dosiahnuť funkčné súdnictvo je populácia, ktorá sa aktívne angažuje do politického diania v krajine. Okrem politikov za dnešnú situáciu na Slovensku môžeme obviňovať aj komplikovanú históriu regiónu. Nie je možné povedať kedy sa slovenská spoločnosť vylieči z traumy spôsobenej predošlým režimom.

Mediálne hry

Dvojsečnou zbraňou v tomto boji o funkčnú justíciu sú média. Nemožno spochybniť odhodlanie mnohých novinárov, ktorí pozerajú na ruky mnohým politikom a podnikateľom, s nádejou na dosiahnutie spravodlivosti.

Mediálne angažmá má však aj svoje temnejšie stránky. Relatívne aktuálnym  príkladom je prípad nelegálnych pretekov poľských vodičov na Orave, ktoré sa skončili smrťou nevinného človeka. Bohužiaľ, väčšinou sú podobné prípady mediálne aj justične ignorované a páchatelia týchto trestných činov sa často vyhýbajú adekvátnemu trestu.

Tento prípad bol však iný, v tomto prípade vinníkom nebol žiadny vplyvný podnikateľ, politik, obyčajný občan, ale Poliaci.

Média hneď zareagovali článkami, v ktorých neboli podstatné detaily samotnej nehody a osud jej obetí, ale národnosť páchateľov. Napriek tomu, že čin obžalovaných bol bez pochybnosti barbarský, položme si jednu otázku. Prečo média nepíšu o podobných tragédiach, ktoré nespáchali cudzinci?

Odpoveď je podľa mňa jednoduchá, kŕmiť ľudí xenofóbnymi správami dosahuje lepšie komerčné výsledky, ako informovanie ľudí o podobných ľudských tragédiach. Veľká miera mediálneho nátlaku spôsobila, že proces troch Poliakov začína naberať črty ukážkových procesov z čias predošlého režimu..

Ignorovaný problém nelegálnych pretekov a smrti mnohých ľudí spôsobených aroganciou a ignoranciou vodičov sa stáva témou číslo jeden počas jedného procesu, ktorý ma ukázať efektivitu a spravodlivé konanie justície. Práve tento príklad ukazuje akú veľkú moc majú média. Ich vplivy im umožňujú v mnohých prípadoch rozhodovať o osude páchateľov. Ale či práve táto úloha by nemala patriť slovenským súdom?

Suma sumárum

Problémy v slovenskom justičnom systéme sú veľmi komplexné a nestačí iba jeden článok na opísanie všetkých problémov, ktorým súdnictvo musí čeliť. Zároveň si musíme uvedomiť, že táto problematika nie je nová a jej korene siahajú do čias socialistického režimu.

Napriek boju mnohých sudcov a novinárov o spravodlivé Slovensko, pokroky nie sú zatiaľ viditeľné. Situáciu nezjednodušuje rétorika niektorých médii, ktoré nepriamo podporujú požiar tak dôležitých inštitúcii ako sú slovenské súdy.

Nakoniec by som vám chcel položiť jednu otázku. Chceme žiť v štáte, kde veríme v spravodlivé súdy na základe symbolických procesov opretých na xenofóbii, alebo chceme žiť v štáte, kde spravodlivosť postihne každého zločinca?

Dňa 26.10.2018 o hodine 8:24 a 8:31 bola uskutočnená úprava gramatických chýb
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?