Či má Slovensko vplyv na budúcnosť Európy?

Autor: Hubert Kowal | 31.10.2018 o 7:20 | (upravené 31.10.2018 o 15:10) Karma článku: 1,49 | Prečítané:  211x

Následkom vyjadrenia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o tom, že nebude v budúcnosti spravovať žiadnu politickú funkciu, vyvolali diskusiu o budúcnosti Európskej únie. Kto sa môže stať novým neoficiálnym lídrom EÚ?

 

Pomalý pád železnej kancelárky

Kancelárka Nemeckej spolkovej republiky, Angela Merkelová, napriek dlhoročným skúsenostiam a prekonaní mnohých kríz nie je neomylná. Obdobie posledných troch rokov bolo ideálnou ukážkou, že aj najviac kompetentný štátnik dokáže robiť chyby. Kontroverzná migračná politika Merkelovej spôsobila radikalizáciu nemeckej spoločnosti. Napriek tomu, že vládu Merkelovej okrem pár chýb môžeme uznať za úspešnú pre Nemecko, práve migračná kríza spustila domino v nemeckých politických radoch.

CSU, čiže bavorský ekvivalent Merkelovej CDU, začal stále viac a viac vchádzať do konfliktov s Merkelovou. V CDU sa proti kancelárke dokonca vyvinula významná opozícia. Výsledky volieb do Hesenského Landtagu iba potvrdili to, že sú potrebné zmeny v politických štruktúrach CDU/CSU.

Rozhodnutie Merkelovej o tom, že v budúcnosti sa nebude uchádzať o žiaden nový politický post, je čisto pragmatické. V roku 2021 Merkelová bude môcť odísť bez škandálov a kontroverzie, možno bude zapamätaná ako jeden z najlepších nemeckých kancelárov, ale skončí sa takto naozaj?

Mnohé média špekulujú o možnosti predčasných volieb v Nemecku. Aj keď táto myšlienka znie na prvý pohľad šialene, existuje malá šanca, že predčasné voľby sa uskutočnia. CDU/CSU aj koaličná SPD zaživajú systematický pád popularity. Najviac na dnešnej situácii získava krajne pravicová AFD a ľavicovo orientovaná strana Zelených.

Budúcnosť EÚ

Napriek tomu, že Merkelová prestane byť kancelárkou až v roku 2021, musíme si položiť otázku - kto bude natoľko schopný a mocný, aby sa ujal jej žezla neoficiálnej líderky Európy?

Tektonické posuny na európskej politickej scéne sa spúšťajú už teraz. Autorita všemocnej kancelárky bude výrazne oslabená tým že je to jej posledné volebné obdobie. Napriek tomu nemôžeme očakávať, že Merkelová prestane byť aktívna na európskej politickej scéne.

Tento vývin situácie je najviac výhodný najmä pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Jeho plán pre budúcnosť Európy by získal väčšie vplyvy v európskej politike, ale najmä by zachránil jeho katastrofálnu popularitu spôsobenú mnohými škandálmi a kontroverznými rozhodnutiami.

Veľká Británia vzhľadom na to, že odchádza z Európskej únie, nerozohrá v tejto hre o vplyvy v Bruseli žiadnu významnú rolu.

Španielsko počas novej vlády Pedra Sáncheza v otázke európskej politiky systematicky pritakáva Macronovi. Napriek tomu, že Španielsko je významnou krajinou čo sa týka populácie a ekonomiky, aktuálna vláda blokuje Španielsku získanie významnej líderskej pozície v rámci EÚ.

V ďalšom veľmi podstatnom štáte Európy, Taliansku, vláda Giuseppeho Conteho a všemocného ministra vnútra Salviniho úspešne izolovali Taliansko od získania väčšich  vplyvov v Bruseli.

Varšava pod vedením Mateusza Morawieckeho kladie za svoju hlavnú priorituvzťahy so Spojenými štátmi a regionálnu politiku v rámci Trojmoria a Vyšehradskej štvorky. Nemožno očakávať veľké líderské ambície od krajiny, ktorej prezident sa vyjadruje o EÚ ako o ”imaginárnej štruktúre”.

Z najväčších krajín EÚ nam zostalo iba Rumunsko. Krajina, ktorá môže v priebehu najbližších  mesiacov zdielať osud Maďarska a Poľska a zostať vo veľkej časti izolovaná od veľkej európskej politiky.

Úspech galského kohúta?

Aktuálna politická situácia naznačuje, že najväčším víťazom politických turbulencií v Nemecku je francúzsky prezident Emmanuel Macron. Macron si od začiatku svojho volebného obdobia položil za cieľ, aby jeho autorita bola rovná Merkelovej.

Aj keď je Macron veľmi obľúbený u liberálnych médií a ľavicových strán (napr. Progresívne Slovensko), nepodarilo sa mu získať podporu stredovýchodnej Európy. Práve nepochopenie historického kontextu diania v strednej Európe je príčinou Macronových diplomatických neúspechov v regióne.

Merkelová vyrastala v Nemeckej demokratickej republike zažila na vlastnej koži socializmus, dokázala pochopiť krajiny dávneho východného bloku a dokázala si ich získať ako spojencov. Napriek tomu, že sa Macron snažil opraviť svoje chyby návštevou Slovenska a Čiech, nedosiahol žiadny prelom.

Pozícia Slovenska

Aktuálna politická situácia otvorila pre Slovensko možnosť reálneho ovplyvnenia európskeho politického diania. Vzhľadom na to, že väčšina významných krajín EÚ nemá liderské ambície, veľké politické rozhodnutia padnú na plecia menej významných krajín EÚ.

V národnom záujme Slovenska je podporovať Nemecko a krajiny V4. Spolupráca s nemeckou vládou je hlavne opodstatnená tým, že slovenská ekonomika je veľmi silne naviazaná na chod tej nemeckej. Krajiny V4 sú pre Slovensko veľmi dôležité vzhľadom na spoločné dejiny a ekonomické záujmy.

Suma sumárum

Napriek tomu, že kancelárka Angela Merkelová ešte nikam neodchádza, v európskej politike sa čoskoro začnú veľké tektonické posuny. V kombinácii s tým, že eurovoľby v roku 2019 budú pravdepodobne najväčším víťazstvom populistických a euroskeptických strán, budúcnosť Európskej únie sa stane veľkým otáznikom.

Najhorším scenárom by pre strednú Európu bolo získanie veľkej politickej moci prezidentom Macronom, ktorý systematicky naznačuje, že východná časť Európy je tá druhoradá, čo sa dá dokázať pracovným zákonom diskriminujúcim pracovníkov zo strednej Európy.

Veľmi dôležitou otázkou je taktiež kto sa stane lídrom CDU a či CDU bude schopné vyhrať voľby v roku 2021 a dosadiť na pozíciu kancelára kompetentného človeka. Čo si vy myslíte o zmenách v európskej politike?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?